Aort Kapak Hastalıkları

Aort Kapak Hastalıkları

Aort Kapak Hastalıkları ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişime geçebilirsiniz.

Aort Kapak

Aort kapak, kalbimiz ile ana atardamar olan Aorta arasında bulunan kapakçıktır. Normalde 3 yaprakçığı vardır. Bu üç yaprakçık kalbimiz kasılırken açılır, gevşediği zaman ise kapanır; kanın kalbe geri kaçmadan vücuda dağılmasını sağlar. Bu kapakta hastalık sonucu darlık veya yetersizlik olabilir.

Aort Kapak Ameliyatlarında en sık  sebepler nelerdir?

Aort kapak ameliyatı en sık kalsifik aort kapağı, romatizmal aort kapağı ve biküspid aort kapak hastalığı nedenleri ile yapılmaktadır.

Aort Kapak Darlığı nedir?

Aort kapağın kireçlenip deforme olması sonucu, daralmasıyla iyi açılamaz hale gelir. En sık belirti eforla çabuk yorulmadır. İleri kapak darlığında göğüs ağrısı, baş dönmesi, bayılma, kalp yetersizliği görülebilir ve tedavi edilmez ise hayati tehlikesi yüksektir.

Katater yoluyla tedavi (TAVİ)

İleri yaş ve ameliyat açısından yüksek riskli olan hastalarda (TAVİ) kasıktan katater yolu ile eski kapak çıkarılmadan içine yeni kapak yerleştirilir.

Aort Kapak Hastalığı

Aort Kapak Yetersizliği nedir?

Aort kapağının yeterince kapanamaması ve aort damarındaki kanın geriye kalbe doğru kaçması durumudur. Geri kaçan kan ile kalbin iş yükü artar ve kalp yetersizliği gelişir. Eforla nefes darlığı, çarpıntı, çabuk yorulma ve göğüs ağrısı en sık görülen belirtilerdir.

Aort Kapak Ameliyatları nasıl yapılır?

Sternum denilen iman tahtasının kesilmesi ile yapılan klasik kalp ameliyatlarının dışında minimal invaziv (küçük kesi) yöntemleri kullanılarak da yüksek başarı sağlanmaktadır. Cerrahi tedavide, kalp kapağı öncelikle tamir edilir, tamirin mümkün olmadığı durumlarda metal (titanyum) ya da biyolojik doku kapak ile değiştirilir. Hastanın yaşı ve patolojisi göz önünde bulundurularak en uygun kapak türüne karar verilir. Doku kapakların kullanımından sonra kan sulandırıcı ilaçlar belirli bir süre kullanıp kesilmesi mümkün olmaktadır.

Dikişsiz Aort Kapak nedir

En son gelişmelerle birlikte geliştirilen dikişsiz aort kapaklar biyolojik kapaklardır. Ameliyat  süresinin kısalması ve ufak kesi ile yapılan ameliyatlarda kolayca yerleştirildiğinden ameliyat sonrası dönemde hastaya önemli bir konfor sağlar.

Küçük Kesi ile Aort Kapak Ameliyatı

Klasik cerrahide göğüs kemiği tümüyle kesilip aort kapağı ameliyatı yapılırken, bu teknikte göğüs kemiğinin üstten 3-4 cm lik ufak bir kesi ile veya göğüs kemiği açılmadan yandan  ufak kesi ile ameliyat gerçekleştirilir. Bu tür ameliyatların en büyük avantajları; kemiğin hiç kesilmemesi veya kısmen kesilmesi, daha az ağrı, daha hızlı iyileşme, daha kozmetik sonuç ve günlük yaşantıya daha çabuk dönülmesidir.

Daha detaylı bilgi almak için Doç Dr Zehra Bayramoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

Online Randevu