Mitral Kapak Hastalıkları

Mitral Kapak Hastalıkları

Mitral Kapak Hastalıkları hakkında aklınızda bulunan tüm sorularınız için iletişime geçebilirsiniz.

Mitral Kapak

Mitral kapak, kalbin sol kulakçığı ve sol karıncığını birbirinden ayıran iki yaprakcıktan oluşan bir kapaktır. Mitral kapak hastalıkları kapağın darlığı ve yetmezliği şeklinde gözlenebilir.Nefes darlığı, çarpıntı, bayılma, kanlı balgam tükürme en sık belirtileridir.

Mitral Kapak Yetmezliği

Mitral Kapak Darlığı nedeni nedir?

Ülkemizde ensık nedeni romatizmal ateştir. Mikroorganizmalar mitral kapakta tahribata yol açarlar. Zamanla tahribata uğramış olan yaprakcıkların üzerinde kireçlenmeler oluşur ve kalınlaşırlar. Kapak hareketleri kısıtlanır ve kapak alanı daralır.

Mitral Kapak Yetmezliği nedir?

Mitral kapak yetersizlik mitral kapağın tam kapanamadığı ve bir miktar kanın geriye kaçtığı bir kapak hastalığıdır. Mitral yetersizliğinin oluşmasında farklı nedenler rol oynayabilir. Ülkemizde en sık görülen nedeni romatizmal kapak hastalığıdır. Hastalığın şiddetine göre ilerleyen yaşlarda ameliyat gerekebilir. Yapısal olarak mitral kapak dokusunun yaşlanma ile birlikte bozulması veya kalbimizi besleyen koroner damarlardaki tıkanıklık neticesi ortaya çıkan kalbin yeterince kanlanmaması olarak adlandırdığımız iskemik nedenlerle de mitral yetmezlik oluşabilir.

Mitral Kapak Ameliyatları nasıl yapılır?

Mitral kapak darlığında, açılmayan kısıtlı mitral kapak çıkarılır ve protez kapak ile değiştirilir. Protez kapak olarak (titanyum) metalik kapak veya biyolojik doku kapağı kullanılır.Bu hastanın yaşına, cinsiyetine, genel durumuna, kan sulandırıcı, warfarin (coumadin) açısından risklerine göre karar verilir. Metal kapak kullanımında hastanın ömür boyu warfarin (coumadin) kullanması gerekirken, biyolojik kapakta kısa süre için kan sulandırıcı kullanılır. Kan sulandırıcı ilacın (coumadin) etkinliğini INR adlı bir testle ölçerek ilaç dozunu ayarlamak gerekir.

Mitral kapak ameliyatları klasik cerrahi yöntemlerinin dışında küçük kesilerle, endoskopik yöntemlerle ameliyat yapmak mümkündür.’ Minimal invaziv’ kapak ameliyatları olarak adlandırılan bu yöntemlerde cerrahi işlem meme altı  bölgesinden yapılan küçük kesilerle gerçekleşir.

Mitral Kapak Tamiri

Mitral kapak tamiri ameliyatında kapaktaki bozukluk kişinin kendi kapağı çıkarılmadan tamir edilebilmektedir. Mitral kapak tamiri ameliyatları ile kişinin kendi kapağının korunur ve yapay halkalar kullanılır. Kapak değişimi yerine tamirin tercih edilme nedenleri, kalp fonksiyonlarının daha iyi korunması, kan sulandırıcı ihtiyaçlarının olmaması, hayat kalitelerinin daha iyi olması, kanama , emboli ve kapak enfeksiyonunun daha az görülmesi olarak sıralanabilir.

Daha detaylı bilgi almak ve kafanızdaki soru işaretlerine cevap bulmak için iletişime geçebilirsiniz.

Online Randevu