İleri Yaslarda Kalp ve Damar Ameliyatları  Olunabilir mi?

Bu yazımızda İleri Yaslarda Kalp ve Damar Ameliyatları Olunur mu ? konusuna değineceğiz.

Yaşlanma sadece bir rakam artışı değildir; hem biyolojik hem de kronolojik bir olgudur. Fizyolojik değişikliklerin karmaşık bir kombinasyonu şeklinde ortaya çıkan temel bir yaşam sürecidir. Oksidatif metabolizma, mutasyonların birikimi sonucu genetik ve hücresel hasar ve yaşam boyu strese maruz kalma hücresel ve organ disfonksiyonuna neden olurlar. Giderek azalan biyolojik rezerve ek olarak genetik ve çevresel etkiler yaşlanma da rol oynar.

İleri yaşlarda en sık görülen hastalıklar,  kalp ve damar hastalıklarıdır. Yaşlanma ile ilgili kötü adaptasyon değişiklikleri, damar sertliği yükü, yaşlı insan grubundaki myokard enfarktüsu ve kalp yetmezliğinden sorumludur.

Kalp kasılmasında olduğu gibi yaşlanma da kalp ileti sisteminin ilerleyici bozulması ve aritmiler de artma söz konusudur.

Damar sertliği yaşla birlikte artar. Ayrıca, damarlar kıvrıldıkça kan akımı daha düzensiz hale gelir. Büyük damarlardaki esneklik azalması kalp ve damar hastalıkları açısından güçlü bir tetikleyicidir.

Sağlıklı bireylerde görülen gece kan basıncındaki fizyolojik düşüş, yaşlılarda olmamakta veya daha az olmaktadır. Bu yüzden ilerleyen yaşla birlikte kan basıncı değişikliği ve hipertansiyon daha fazladır.

80 yaş üstü insan  yaş ortalamasının artması ile sağlıkta beklentileri artırmıştır.

İleri Yaslarda Kalp ve Damar Ameliyatları Olunabilir mi?

Yaşlılar da kalp damar sağlığını korumak için neler yapılabilir?

  • Sigaradan uzak durmak
  • Düzenli yürüyüş
  • Sağlıklı beslenme
  • Şeker ve tiroid fonksiyon düzenlenmesi
  • Ruh sağlığı için sosyal ve psikolojik destek
  • Düzenli kalp ve damar testlerinin yapılması

 

En sık sorulan soru   “ileri yaşlarda kalp ve damar ameliyatları kaldırılabilir mi?”

Hastada  ameliyat öncesi, solunum fonksiyonu, böbrek fonksiyonu, karaciğer ve beyin fonksiyonu gibi detaylı ön hazırlık yapıldığı sürece, bilgi ve tecrübe birikimi olan ekipler tarafından her yaşta başarılı şekilde kalp ve damar ameliyatları gerçekleştirilebilir.

Daha detaylı bilgi almak için Prof Dr Zehra BAYRAMOĞLU ile iletişime geçebilirsiniz.

Online Randevu