Nedense varis hastalığından sadece bayanların muzdarip olduğu düşünülür.Düşünülenin aksine varis hastalığının toplumdaki oranı kadınlarda %25 iken erkeklerde de %20 seviyesindedir. Varis, genellikle bacakların alt kısımlarında ve ayak bileklerinde mavi veya mor renkte belirgin damarların oluşmasıyla karakterizedir. Bu durum, damarların düzgün bir şekilde kan pompalayamaması sonucu oluşur.Ancak, varisler genellikle sadece estetik bir sorun olmaktan öte, sağlık sorunlarına da neden olabilirler.
Erkeklerde varis hastalığının artmasının nedeni, yürüyüş ve sporun az yapılmasındandır. Erkekler evlerinden işlerine giderken en fazla arabaya, otobüse veya toplu taşıma araçlarına kadar yürürler. Bu da erkeklerde varis rahatsızlığının görülme nedenlerindendir. İş alanlarında, eskiye göre çok oturarak veya hareketsiz olarak çalıştığı için kilo alırlar. Bu da rahatsızlıktaki başka bir neden olabilir.
Erkeklerde varis görülmesinin birkaç nedeni vardır:

1. Genetik Yatkınlık: Ailede varis öyküsü olan erkeklerde görülme olasılığı artabilir.

2. Yaşlılık: Yaş ilerledikçe, damarların elastikiyeti azalır ve kan dolaşımı zayıflar, bu da varis riskini artırabilir.

3. Aşırı Kilolu Olma: Fazla kilo, bacaklarda ekstra basınca ve kan dolaşımının zorlanmasına neden olarak varis riskini artırabilir.

4. Uzun Süre Ayakta Kalma veya Oturmak: Ayakta ya da otururken uzun süre hareketsiz kalmak, kanın bacaklarda toplanmasına ve damarların genişlemesine yol açabilir.

5. Aşırı Egzersiz: Aşırı egzersiz yapmak, damarların ve kan damarlarının zorlanmasına neden olabilir ve varis riskini artırabilir.

6. Travma veya Yaralanma: Bacaklara gelen travmalar veya yaralanmalar, damarların zedelenmesine ve varis oluşumuna yol açabilir.

7. Hormonal Değişiklikler: Bazı hormonal değişiklikler, özellikle testosteron seviyelerindeki düşüş, varis oluşumunu etkileyebilir.

Bu faktörlerin bir veya birkaçının bir araya gelmesi, erkeklerde varis oluşumuna katkıda bulunabilir. Ancak, her durum farklıdır ve birçok erkek varis riskini azaltmak için sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapabilir.
Bayan hastalarda estetik kaygılar ön planda olduğu haller olduğu halde erkek hastalarda da estetik kaygıların yaşandığı görülmüştür. Mosmor olmuş bacakları dolayısıyla şort giyemeyen erkek hastaların varis tedavisi olmak için kliniğimize başvurusu azımsanmayacak kadar çoktur.
Varis tedavisi bayan hastalarda olduğu gibi lazerle, köpükle yada skleroterapi ile yapılabilmektedir. Siz de erkekseniz ve varis hastası olduğunuzu düşünüyorsanız derhal bizimle iletişime geçin tedavinizi geciktirmeyin.

Online Randevu