Varis Hastalığı Uykusuzluk Yapar Mı ?

Varis Hastalığı Uykusuzluk Yapar Mı ?

Varisler ve toplardamar yetmezliği gün boyunca  bacak ağrısı, ödem, kaşıntı ve bacak krampları gibi yakınmalara yol açar. Yakınmalar genellikle akşama doğru artar ve bazen gece saatlerinde uyku kalitesini olumsuz etkiler.

Günlük hayatta saatlerce çalıştıktan sonra akşam saatlerinde konforlu bir şekilde dinlenmeyi ve gece deliksiz bir uyku uyumayı hayal edersiniz. Varisleriniz varsa bacak ağrıları ve kramplar gece yatakta sizi rahatsız etmeye devam edebilir. Uykuya kolaylıkla dalmak ve kaliteli bir uykuyu devam ettirmek kolay olmayabilir.

Huzursuz bacak sendromu da  gece uykusunu etkiler. Huzursuz bacak sendromu bir nörolojik rahatsızlıktır. Bu hastalar özellikle akşam ve gece saatlerinde oturur veya yatar pozisyonda iken bacaklarda hissettikleri rahatsızlık nedeni iile bacaklarını hareket ettirmek zorunda hissederler. Bu iki sağlık sorun aynı hastada bulunursa varislerin tedavi edilmesi yakınmaları büyük oranda azaltabilir.

Varislerin yol açtıkları bacak ağrısı ödem ve kaşıntı gibi yakınmalar uyku kalitesini olumsuz etkileyebilir. Kronik venöz yetmezlikte oluşan venöz ülserlerde hastanın yaşam kalitesi ve uyku düzenini olumsuz etkiler

Varisi olan hastaların daha rahat uyku uyuyabilmesi için dikkat etmeleri gerekenler nelerdir?

  • Uykuda sırtüstü ya da yüzüstü yatmak yerine sol tarafa yatmak ana toplar damardaki basıyı ortadan kaldırarak kan akışının daha rahat olması sağlanır. Yatarken bacakların altına yastık koymak da kalbe dönen venöz kan akışını kolaylaştırarak bacaklarda şişliğin azalmasını sağlar.
  • Gün içerisinde düzenli egzersiz yapmak, bisiklet sürmek, yüzmek bacaklarda kanın kalbe pompalanmasında yardımcı olur.
  • Gece yatmadan önce bacak kaslarını germek varis yakınmalarını azaltarak iyi bir uyku temini sağlar.
  • Varis çorapları bacaklarınıza uygun miktarda basınç uygulayarak bacaklarınızdaki toplar damarların içindeki kanın kalbe dönüşünü destekler. Gün boyunca varis çorabı giymek baldırlardaki kanın göllenmesini ve buna bağlı ağrı ve şişliği önler. Gece yatarken varis çorabını çıkarmak ve bacaklara nemlendirici sürmek cildin nefes almasını sağlar.

Bacak toplar damarlarınızın sağlığına dikkat ederek daha kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz. Bacak ağrılarınız ve kramplarınız arttı ise varis tedavisi için uygun zaman gelmiş demektir. Varislerinize yönelik tedavi edici ve estetik amaçlı müdahale yöntemlerini uygulayarak sizin bu probleminizi çözmenizde yardımcı olabiliriz.

Varis Hastalığı Uykusuzluk Yapar Mı ? ve Varis tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz

Online Randevu